Vi vil gerne præsentere Michael Petersen, der er grafiker og dyrlæge med en fortid som udstillingsdesigner i Zoologisk Have, København. Han er vild med at formidle naturen både på skilte i naturområder og i bøger som ”Sø & å” og ”Spor i naturen : den uundværlige sporguide”. Desuden illustrerer han børnebøger som “Frø i fare: den sandfærdige historie om klokkefrøernes vilde liv“. Michael har illustreret de 16 plancher af dyrelivet, der hænger otte steder omkring Utterslev Mose. Derudover har Michael også været med til at designe de tre skiltehuse, hvor han har skrevet og tegnet mosens historie, beskrevet vandets veje og de dominerende naturtyper. Michaels har også illustreret vores plakat med fuglelivet i Utterslev Mose, hvor indtægten ubeskåret går til vores forening. Michael har lavet logo til Brønshøj-Husum Lokaludvalg og vil også lave et fint logo til vores forening, som blandt andet skal bruges her på hjemmesiden. Det glæder vi os til.
Udover illustrator maler Michael også med pensel. Her viser vi et af hans malerier med motiv fra Utterslev Mose.